Czym jest Allekicz.pl?

Serwis Allekicz.pl jest największym w Polsce portalem zajmującym się szeroko pojętymi prawami konsumenta i walką z powodzią podrabianych produktów na polskim rynku. W skład Allekicz.pl wchodzi:

  • forum, na którym użytkownicy dzielą się swoimi doświadczeniami i zgłaszają przypadki handlu podrabianymi towarami,
  • portal, zawierający newsy, artykuły tematyczne oraz poradniki pomagające świadomie kupować rzeczy oryginalne i odróżniać towar podrobiony od markowego,
  • program „Oryginalny Sprzedawca”.

Misja

Jak pilną sprawą jest zwrócenie uwagi na problem handlu podróbkami i nieuczciwych sprzedawców odkryliśmy dzięki forum Allekicz. Na forum tym użytkownicy dzielili się swoimi doświadczeniami z nieuczciwymi sprzedawcami, podrabianymi towarami i swoją bezradnością w bronieniu się przed przestępczymi praktykami handlarzy. Skalę problemu obrazują statystyki – 43% Polaków przyznało się, że przynajmniej raz w życiu kupiło nieoryginalny produkt. Dodatkowo 70% konsumentów nie było świadomych, że nabyło podróbkę. Nie chodzi tu tylko o podrabianą odzież czy akcesoria, ale też zabawki dziecięce, kosmetyki i lekarstwa. O ile w większości przypadków za kupnem podrabianych butów czy spodni idzie jedynie (lub aż) wyrzucenie pieniędzy w błoto, to kupienie podróbek kosmetyków, produktów dla dzieci czy leków może stanowić zagrożenie zdrowia lub życia.

Misją Allekicz.pl jest walka z takimi praktykami, uświadamianie konsumentów, czym grozi kupowanie podrobionych rzeczy, wspieranie i służenie radą w zakresie świadomego kupowania oraz demaskowanie nieuczciwych sprzedawców. Na forum działa grupa FakeHunterów, którzy specjalizują się w demaskowaniu nieuczciwych sprzedawców i potwierdzają oryginalność towaru, który użytkownicy kupili lub zamierzają kupić.


Program Oryginalny Sprzedawca

Oryginalny Sprzedawca to inicjatywa mająca na celu promowanie uczciwego handlu i uczciwych sprzedawców. Plaga handlarzy podróbkami (zwłaszcza w Internecie) osiąga już te rozmiary, że konsumenci nie są w stanie sami ocenić, czy dany sprzedawca jest godny zaufania. Plakietka „Oryginalny Sprzedawca”, nadawana sprzedawcy po uprzedniej weryfikacji (wywiad, ekspertyza specjalistów) jest znakiem jakości, który mówi konsumentowi, że temu sprzedawcy można zaufać, a towar przez niego oferowany jest oryginalny. Program „Oryginalny Sprzedawca” służy zatem nie tylko konsumentom, którym daje pewność, że kupują towar oryginalny, atestowany i spełniający normy jakościowe, ale i jest gratyfikacją dla uczciwych sprzedawców. Firma lub osoba, która może poszczycić się znakiem „Oryginalny Sprzedawca” ma więcej klientów niż ci, którzy handlują podróbkami. Badania rynku jasno pokazują, że polscy konsumenci zwracają uwagę na marki, które kojarzą im się z jakością i solidnością wykonania. Dlatego też sprzedawca, który może zaświadczyć, że spełnia te kryteria, ma gwarancje, że klienci nie tylko przyjdą kupić jego produkt – ale też będą do niego wracać. Zyskają na tym wszyscy.